Chcę do Ciebie należeć

Data powstania utworu: 2000

Nuty: pobierz tutaj

Jezu, chcę do Ciebie należeć C G a G
Jestem Twą własnością. C G C
Powierzam Ci siebie, wszystko to, kim jestem. e F C G C
Ref. Wierzę w Twoją śmierć na Krzyżu d C G
Wierzę w Twoje Zmartwychwstanie F C G
Wierzę w Ducha Świętego d C G
Wierzę w Twoją miłość do mnie. F C G
Ty jesteś moim Panem,
we wszystkim Ciebie uznaję.
Ty jesteś moim Bogiem i nie ma innego.

Jak powstał utwór

Kilka lat temu, kiedy czytałam modlitewnik o. Józefa Kozłowskiego Żyć Dobrą Nowiną, moją uwagę skupiła pewna szczególna modlitwa: Należę do Ciebie. Wyrażała ona moje pragnienie oddania swego życia Jezusowi, zaufania Jemu do końca. Wiedziałam, że tylko Jezus może dać mi pełnię szczęścia, poczucie bezpieczeństwa. Czułam, że na Nim mogę naprawdę polegać i że On chce spełnić moje najgłębsze pragnienia, muszę tylko oddać Mu wszystko to, kim jestem i kroczyć Jego drogą. Wtedy przyszła mi też myśl, że będzie mi kiedyś dana melodia do tej modlitwy. Po wielu miesiącach od tamtej chwili, kiedy byłam sama w pokoju, modliłam się do Pana, a z moich ust zaczął wydobywać się śpiew w językach, który ukształtował się w nieznaną mi dotąd melodię. Od razu przypomniałam sobie modlitwę Należę do Ciebie - sięgnęłam po jej słowa i zaczęłam dopasowywać do nich melodię. Następnie przedstawiłam wszystko innym osobom z Zespołu, które nadały melodii odpowiedni kształt.

Za każdym razem, gdy modlę się tym utworem, przypominam sobie tamte dni, kiedy po raz pierwszy odważyłam się zaufać Jezusowi i posłuchałam Jego głosu w moim sercu. Z perspektywy czasu widzę, jak wiele rzeczy On dla mnie uczynił. Nie zawiodłam się na Nim.

Bogumiła Dziedzic

Analiza muzyczna utworu:

To, w jaki sposób melodia została dopasowana do tekstu, sprawia, że pieśń bardzo łatwo wpada w ucho i łatwo daje się zapamiętać.

Gdy przyjrzymy się, jak zbudowana została melodia, zobaczymy, że w utworze mamy tylko dwa różne jej odcinki, reszta to powtórzenie. Tak więc na tę samą melodię śpiewamy słowa: Jezu, chcę do Ciebie należeć… i Powierzam Ci siebie..., a potem w refrenie: Wierzę w Twoją śmierć na krzyżu… i Wierzę w Ducha Świętego…

Każde tego rodzaju powtórzenie pomaga zapamiętać melodię, a poprzez takie ułatwienie lepiej zapada w pamięć i tekst.

Jest jeszcze jeden ważny szczegół konstrukcji tego utworu: rytm muzyczny powtarza naturalny rytm wypowiadanych słów (notabene na tym właśnie polega deklamacja w muzyce). Melodia i rytm muzyczny uwydatniają tylko rytm mowy. Jeśli chcemy przekonać się, na czym to polega, wypowiedzmy po prostu głośno tekst pierwszego wersu pieśni: Jezu, chcę do Ciebie należeć. Mamy tu osiem krótkich sylab, które wypowiada się dość szybko, z lekkim oparciem na słowie „na-le-żeć”. Śpiewając ten tekst, akcentujemy dokładnie te same sylaby. Podobnie rzecz ma się z pozostałymi wersami pieśni.

Te dwa wspomniane szczegóły budowy muzycznej wydają się bardzo istotne ze względu na treść pieśni: wyznanie wiary w Jezusa - Zbawcę, a więc treść zupełnie zasadniczą. To, że melodia się powtarza, że rytm i melodia deklamują tekst, nie wprowadzając żadnych czysto muzycznych, zaciemniających tekst niuansów – pozwala wiernym szybko włączyć się we wspólną modlitwę śpiewem. Ogólny, zaproponowany na najnowszej płycie zespołu Mocni w Duchu styl aranżacji tego utworu, czyni wspólne wyznanie wiary bardzo dynamicznym i nośnym.

Utwór wykonywany jest bardzo często w trakcie modlitwy wyznania wiary w Jezusa jako Pana, w ramach Seminarium Odnowy Życia w Duchu Świętym czy podczas rekolekcji ewangelizacyjnych.

dr Bogna Augustyniak - muzykolog

Muzyka

Tekst

Utwór znajdziecie na płytach:


ZOBACZ WSZYSTKIE UTWORY